För S-HYPE beräknar vi bakgrundsbelastningen med följande metod:
- Atmosfärsdeposition av kväve nollställs, medan fosfordeposition som antagits vara noll i modellen behålls.
- Utsläpp från punktkällor och enskilda avlopp nollställs.
- Urban och semiurban mark ersätts med ”övrig mark med vegetation”. Detta markläckage inkluderar ”dagvatten”.
- Jordbruksmark ersätts med extensiv vall. Fånggrödor tas bort.
Tidigare har beräkning av bakgrundsbelastning gjorts inom ramen för arbetet med PLC. Här redovisas hur vår metod förhåller sig till denna beräkning:
- Atmosfärsdeposition ändras på liknande sätt, men i PLC används bara atmosfärsdeposition på sjöar och medan den i HYPE används på alla marker och sjöar. Dessutom använder S-HYPE ingen explicit fosfordeposition.
- Punktkällor (industrier och KARV) och enskilda avlopp hanteras lika (nollställs) i båda metoderna medan dagvatten och urban mark modelleras olika. I HYPE modelleras dagvatten/urban mark som ett markläckage detta kan inte nollställas utan ersätts med annan mark i bakgrundsscenariot (punkt 3). I PLC nollställs punktkällan dagvatten.
- Urban mark har ersatts med annan markklass (”övrig öppen mark” för PLC respektive ”övrig mark med vegetation” för S-HYPE) i bakgrundssimuleringen. Modelleringen av urban mark skiljer sig, i PLC används typhalter medan S-HYPE beräknar läckaget dynamiskt.
- Jordbruksmark har för kväve ersatts med extensiv vall i båda uppsättningarna men hur läckaget från denna klass modelleras skiljer sig. För fosforberäkningarna i PLC har jordbruksmarken ersatts av ”ogödslad och oskördad insådd träda”. Dessutom har markens fosforklass ändrats till den lägsta i PLC-beräkningarna. I S-HYPE ändras markpoolerna automatiskt när vi byter klass på t.ex. jordbruksmark.
- I PLC har hygge ersatts med skog. PLCs typhalter beror på region och områdets medelhöjd för skog. För hygge tillkommer dessutom atmosfärsdeposition för hyggen i södra Sverige. I nuvarande version av S-HYPE simuleras inte hyggen.