Havsvattenstånd 2024
Flera lågtryck höjde vattenståndet på västkusten under vintern, varje gång som högst i Uddevalla. Våren dominerades av låga vattenstånd, medan sommaren istället bjöd på ovanligt många tillfällen med höga vattenstånd. Särskilt anmärkningsvärt var att årets högsta vattenstånd inträffade under sommaren. Med +134 cm i Uddevalla sattes ett nytt augustirekord för Sverige.
De fyra månader som avslutar året brukar bjuda på höga vattenstånd, men endast vid två tillfällen, i november och december, steg vattnet högre än en meter över medelvattenståndet. I slutet av november noterades istället årets lägsta vattenstånd med -130 cm i Kalix-Karlsborg.
Vinter
Året inledes med vattenstånd* under det normala i väster och över det normala på de östra farvattnen. Framförallt Östersjön innehöll mycket vatten vid månadens inledning. Årets första vecka dominerades av ostliga till nordostliga vindar vilket pressade vattnet västerut. På tio dygn sjönk vattenståndet i Östersjön från omkring +50 cm till strax under det normala. Vid västkusten låg vattenståndet kvar på låga nivåer under samma period.
De båda vintermånadernas lägsta vattenstånd observerades den 3 januari. Då befann sig ett lågtryck över södra Danmark och det var en ostlig vind på 20 m/s längs västkusten. Detta pressade vattnet ut från kusten, och i Uddevalla sjönk vattenståndet till -71 cm. Mot mitten av januari blev vädret mer högtrycksbetonat och vattenstånden började återgå till det normala.
Den 22–23 januari rörde sig ett djupt lågtryck med namnet Isha från Norska havet åt nordost över Norrland. Längs västkusten var vinden sydlig till sydvästlig på 23 m/s vilket gav högt vattenstånd. I Kungsvik steg det till +97 cm, Uddevalla +105 cm och Göteborg nådde +88 cm. I Bottenviken pressades vattnet norrut av vinden, Kalix uppmätte +90 cm och Ratan +86 cm.
Den 31 januari närmade sig lågtrycket Ingunn norra Sverige. Även nu var vinden längs västkusten sydvästlig. Med 23 m/s pressades vattnet hårt mot kusten. Det högsta vattenståndet för januari observerades då i Uddevalla med +116 cm, i Göteborg steg det till +95 cm.
Så inleddes februari med mycket högt vattenstånd i väst, samt längst i norr där påverkan av Ingunn fanns kvar. Den sydliga vinden över Bottenviken hade pressat vattnet norrut. I Kalix steg vattenståndet till +107 cm på morgonen den 1 februari. På Östersjön pressade den västliga vinden vattnet österut. I Skanör sjönk vattenståndet till -66 cm vilket, tillsammans med en observation i Uddevalla den 10 februari, blev den lägsta registreringen för månaden.
Efter att Ingunn hade passerat påverkades Skandinavien ytterligare några dagar av västliga vindar vilket höjde vattennivån i hela Östersjön. En vecka in i februari registrerade Kungsholmsfort och Stockholm vattenståndsnivåer på omkring +60 cm.
Vår
Under den första veckan i mars etablerade sig ett högtryck över Skandinavien och i samband med detta sjönk vattenstånden. Den 11 befann sig ett lågtryck sydväst om Skandinavien vilket gav en ostlig vind längs västkusten. Detta pressade vattnet ut från kusten och månadens lägsta vattenstånd observerades i Uddevalla med -61 cm. Kungsvik noterade -60 cm och Göteborg -39 cm.
I mitten av mars närmade sig fler lågtryck Skandinavien med sydvästliga vindar som följd. Detta höjde vattenståndet längs västkusten. Månadens högsta vattenstånd observerades den 16 då det i Uddevalla steg till +63 cm. När lågtrycket hade passerat blev det några dagar med högtryck och nordostlig vind vilket sänkte vattenstånden längs västkusten till omkring -40 cm. På Bottenviken noterades också låga vattenstånd där Ratan hade -56 cm. Furuögrund och Kalix noterade -55 cm.
I april noterades både det lägsta och det högsta vattenståndet för våren. Det lägsta inträffade den 3, när ett lågtryck befann sig öster om Sverige. På Bottenviken pressade en nordostlig vind vattnet i motsatt riktning. I Kalix observerades -81 cm och vid Ratan sjönk det till -73 cm. Månadens högsta vattenstånd observerades den 14 då ett lågtryck passerade mellersta Sverige med västlig vind längs västkusten, i Uddevalla uppmättes +88 cm. I Göteborg steg det till +68 cm och i Kungsvik till +65 cm.

På våren är det ofta lågt vattenstånd, men vid långgrunda stränder kan det se lägre ut än vad det är. Här Askimsbadet utanför Göteborg den 17 mars då vattenståndet var -12 cm. Foto Fredrik Waldh.
Maj inleddes med ostlig vind över södra Sverige. Längs västkusten pressades vattnet västerut och månadens lägsta vattenstånd observerades i Uddevalla den 2 maj med -50 cm. De lägsta vattenstånden i Östersjön noterades kring den 24–25 maj. I Arkö sjönk det till -33 cm vilket var den lägsta majnoteringen på platsen sedan mätningarna startade 2014. I Stockholm sjönk det till -34 cm och detta var det lägsta maj-värdet på platsen sedan 2018.
Mot slutet av månaden blev det sydvästlig vind längs västkusten och vattenstånden steg en aning. Maj månads högsta vattenstånd var ändå mycket blygsamt, endast +29 cm vilket noterades i Uddevalla på den kalendariska vårens sista dag, den 30 maj.
Sommar
Avslutningen av våren var högtrycksbetonad vilket medförde låga vattenstånd i Östersjön. När sedan lågtryck med västliga vindar började passera i juni steg vattenstånden snabbt på de östra farvattnen. Omkring den 9 hade vattenstånden stigit till omkring det normala på de flesta platser.
Den 8–10 juni passerade ett lågtryck mellersta Sverige. Längs västkusten var det en västlig vind som pressade vattnet in mot kusten. Det högsta vattenståndet för månaden observerades då i Uddevalla med +65 cm. I Göteborg steg det till +56 cm och i Smögen till +51 cm. På Östersjön var det en sydvästlig vind som pressade vattnet i motsatt riktning. På kvällen den 9 juni observerades sommarens lägsta vattenstånd i Skanör med -37 cm.
Under resten av juni hände det inte så mycket med vattenstånden, utan de låg omkring det normala eller något över på samtliga platser. Dock passerade ett lågtryck över södra Sverige den 30 juni. I samband med dess frontpassage över de östra farvattnen uppstod det tydliga svängningar i vattenståndet på flera stationer, bland annat vid Landsort.
Juli inleddes på den lugna sidan, men rätt snart började det hända saker. Det djupa lågtrycket som rörde sig norrut över Sverige den 7 juli gav mycket hårda västvindar som skickade upp vattenståndet vid Bohuskusten, och rätt så hård sydvind som höjde vattenståndet i Bottenviken. Väderöarna i Skagerrak hade som mest 22 m/s och Rödkallen i Bottenviken 15 m/s i medelvind.
Uddevalla noterade månadens högsta uppmätta vattenstånd med +95 cm på morgonen den 7 och slog sitt tidigare julirekord från 2020 som var +88 cm. Smögen tangerade med +75 cm det tidigare julirekordet på platsen.
I Bottenviken rök flera tidigare rekord. Natten mot den 8 överträffade Kalix med +87 cm sitt tidigare julimax på +59 cm från 2002, Furuögrund höjde från +53 cm samma år till nytt julirekord på +70 cm. Ratan på gränsen till Norra Kvarken höjde sitt 50 år gamla julirekord på +52 cm till den nya noteringen +64 cm. Båda de senare stationerna har mycket långa mätserier, Furuögrund startade 1916 och Ratan 1891.
Den 10 juli rörde sig ett lågtryck upp längs Norges västkust. Väderöarna hade sydost 13 m/s i medelvind, vilket drev ut vattnet från den svenska kusten. I Kungsvik sjönk vattenståndet på morgonen den 10 till -27 cm, vilket skulle bli den lägsta registreringen i juli. Sedan hände det inte mycket med vattenståndet i haven runt Sverige förrän en dryg vecka in i augusti.
Den 9–10 augusti passerade ett lågtryck mellersta Sverige och över Östersjön var det en sydvästlig vind som pressade vattnet i motsatt riktning. Det lägsta vattenståndet för månaden observerades då i Skanör med -32 cm. Längs västkusten pressade den sydvästliga vinden vattnet in mot land. Viken noterade +52 cm, Göteborg +57 cm och Uddevalla +70 cm.
Sommarens stora väderhändelse lät vänta på sig till slutet. Den 23 augusti närmade sig ett lågtryck mellersta Sverige. Ovädret fick namnet Lilian. Längs västkusten var det en sydvästlig vind som pressade vattnet in mot kusten. Årets högsta vattenstånd observerades i Uddevalla med +134 cm. Det är två centimeter högre än samma stations notering på dagen ett halvår tidigare och nytt augustirekord för Sverige oavsett station. Det högsta tidigare augustivärdet i Uddevalla var +102 cm, vilket uppmättes 2023.

I Göteborg steg vattnet under stormen Lilian till en dryg meter över medelvattenståndet. Röda sten ligger vanligtvis en bit upp på torra land. Foto Fredrik Waldh.
När lågtrycket rört sig vidare gav det en sydvästlig vind över Bottenviken där vattnet pressades norrut. I Kalix steg det till +88 cm vilket var ett nytt augustirekord för denna plats. Av SMHIs vattenståndsstationer var det totalt 8 stycken som fick nya augustirekord. Förutom Kalix i Bottenhavet var det stationerna från Ringhals och norrut längs västkusten som fick nya rekord.
Höst
Under de inledande nio dagarna av den första höstmånaden september var vädret högtrycksbetonat med mestadels ostliga vindar. Detta sänkte vattenstånden till under det normala på Östersjön medan de låg kvar kring det normala på de västra farvattnen.
Den 10 september berördes Skandinavien av flera lågtryckssystem. Längs västkusten var det en sydvästlig vind som pressade vattnet in mot kusten. I Uddevalla steg vattenståndet till +68 cm och i Göteborg till +51 cm. På Östersjön pressade den sydvästliga vinden vattnet mot nordost och det lägsta vattenståndet för månaden noterades i Skanör med -51 cm.
Efter en högtrycksbetonad period med vattenstånd nära medel började mot slutet av september flera lågtryck att röra sig in över Skandinavien med sydvästliga vindar och stigande vattenstånd som följd. Den 25–26 september noterade Uddevalla +69 cm och Göteborg +51 cm. Den 26–27 september rörde sig lågtryck åt nordost över Sverige och vidare mot Finland. På Bottenviken och Bottenhavet var det en sydvästlig vind som pressade vattnet mot den norra kusten. I samband med detta noterades september månads högsta vattenstånd i Kalix med +73 cm.
Mot slutet av september växte sig ett högtryck in söderifrån och det var en del ostliga vindar över landet. Detta fick till följd att oktober inleddes med vattenstånd över det normala på de norra farvattnen och under det normala på västkusten.
Den 10 oktober passerade ett lågtryck över Sverige. Längs västkusten var det en sydvästlig vind som pressade vattnet in mot kusten och månadens högsta vattenstånd noterades i Uddevalla med +87 cm. I Göteborg steg det till +80 cm och i Smögen till +81 cm.
Fler lågtryck passerade södra Sverige, vattenståndet steg längs västkusten och Östersjön fylldes på med lite vatten. När lågtrycken hade passerat följde några dagar med högtryck som när det sedan gick österut den 17 oktober gav en sydostlig vind längs västkusten. Månadens lägsta vattenstånd observerades då i Viken med -62 cm.
Efter detta steg vattenstånden så att november inleddes med höga vattenstånd. Längs västkusten mer än en halvmeter över det normala, i övriga vatten inte lika högt. I början av månaden rörde sig dock ett lågtryck österut och vattenstånden sjönk längs hela den svenska kusten, mest i norr. Den 2 hade Kalix –38 cm och Ratan -34 cm.
Den 3–4 november passerade ett lågtryck österut över mellersta Sverige. I bakkant av detta var det en nordostlig vind på de östra farvattnen vilket pressade vattnet in mot kusten. Vid Forsmark steg vattenståndet snabbt till +53 cm, Stockholm noterade +38 cm och Skanör +83 cm. Sedan vidtog en lugnare period, så att vattenståndet i mitten av månaden hade sjunkit tillbaka till omkring det normala på de flesta platser.
Den 16–17 november rörde sig dock ett lågtryck in över norra Skandinavien. Längs västkusten pressade västvinden in vattnet mot kusten. I Uddevalla steg det till +91 cm och i Göteborg till +75 cm. På Östersjön pressades vattnet österut och i Skanör sjönk vattenståndet till -55 cm.
Sedan var det några lugna dygn innan höstens stora händelse utspelade sig på Bottenviken. Den 20–21 november rörde sig ett lågtryck vid namn Jari norrut över Östersjön. På Bottenviken drev en kraftig nordostlig vind vattnet söderut, ut ur Bottenviken. Vid SMHI-stationen Kalix-Storön sjönk vattenståndet till -118 cm vilket är den lägsta novemberobservationen på platsen. Det lägsta vattenståndet för Kalix-Storön oavsett månad är från 1998 då det nådde -121 cm.
Tittar man på närliggande stationer så syns det att Sjöfartsverkets station vid Kalix-Karlsborg fick nytt stationslägsta med -130 cm, vilket även var årets lägsta notering vid en svensk station. Vid Kemi på finska sidan av norra Bottenviken observerades en ny lägsta nivå med -161 cm, smått otroliga 33 cm lägre vattenstånd än det tidigare rekordet vid stationen som startade 1922.
Några dagar senare befann sig ett vidsträckt lågtryck på Nordsjön vilket gjorde att vinden vände till hård sydvästlig vind på Bottenhavet och Bottenviken. Vattnet pressades norrut och vattenståndet steg. Den 25 november noterades höstens högsta vattenstånd i Kalix med +122 cm. Vid Ratan steg det till +84 cm. Därefter blev vädret lugnare och på väst- och ostkusten närmade sig vattenstånden det normala. På Bottniska viken avslutades hösten med vattenstånd omkring 30–50 cm över det normala.

Inom loppet av några dagar i slutet av november skiftade vattenståndet i norra Bottenviken från mycket lågt till mycket högt.
December
Den 1–2 december befann sig ett lågtryck på Norska havet och det var en sydvästlig vind på de norra farvattnen som pressade vattnet norrut. I Kalix steg vattenståndet till +96 cm och i Furuögrund till +76 cm. En vecka senare, den 8–9 befann sig ett lågtryck söder om Skandinavien. På de västra farvattnen var det en ostlig vind som drev vattnet ut från kusten. I Kungsvik sjönk vattenståndet till -69 cm och i Göteborg till -50 cm.
Julmånadens stora händelse inträffade den 16 december då ett lågtryckssystem befann sig över norra Skandinavien. Nu var det en västlig vind som pressade vattnet in mot västkusten och månadens högsta vattenstånd observerades i Uddevalla med +116 cm. Halmstad hade +103 cm och Göteborg +87 cm. På Östersjön pressades vattnet österut och månadens lägsta vattenstånd observerades i Skanör med -97 cm samtidigt som Viken i norra Öresund noterade +90 cm.
Under återstoden av året passerade flera lågtryck och i grova drag kan man säga att vattenstånden på de flesta platser pendlade omkring +30 cm. På nyårsafton var det fortfarande överskott av vatten och året avslutades allmänt med nivåer omkring 30 cm över medelvattenståndet.
*Vattenståndet i denna text anges relativt årets medelvattenstånd, ett teoretiskt beräknat medelvärde för den aktuella platsen. Vattenståndet i SMHIs observationer, prognoser och varningar anges i övrigt relativt Rikets Höjdsystem (RH 2000).
