Huvudinnehåll

Medvind nr 3, 2026

Uppdaterad

Publicerad

Typ:
Nyhetsbrev
Publicerad:
21 September 2026

I årets tredje utgåva av Medvind kan du bland annat läsa om hur sommarens algsituation varit.

Det var kraftig blomning av cyanobakterier i Östersjön. Varmt väder gynnade blomningen generellt och att det dessutom var vindstilla periodvis gjorde att vissa cyanobakterier flöt upp till ytan och bildade täta ansamlingar.
Världshaven blir allt varmare. Östersjön likaså. I Medvind berättar vi om vad högre temperaturer innebär för havet och att temperaturökningen är kopplad till klimatförändringen.

I ett varmare klimat beräknas fler områden i Sverige få större problem med vattenbrist. Under årets vår och sommar har alla län i södra Sverige och södra delarna av Norrlands kustområde berörts av meddelande om risk för vattenbrist. Vår expert förklarar varför en regnskur inte gör någon större skillnad.

I somras presenterades den första nationella klimat- och sårbarhetsanalysen för Sverige. Rapporten ger en samlad bild av de klimateffekter som innebär högst risk för Sverige.

Läs också om en ny vädersatellit som ska ge meteorologer bättre möjligheter att följa snabbt växande oväder nästan i realtid. Satelliten sändes upp den 27 augusti och kommer att leverera bilder över Europa och norra Afrika var 2,5 minut.

Den 20–21 oktober samlar Nationellt kunskapscentrum för klimatanpassning vid SMHI aktörer från hela landet till konferensen Prio klimatanpassning i Norrköping.