Huvudinnehåll

Havsis vintern 2023-2024

Uppdaterad

Publicerad

Efter en varm september kom kylan i oktober och den första isen lade sig redan till den 23 oktober i inre grunda vikar i norra Bottenviken. Det är det näst tidigaste konstaterade startdatumet de senaste 33 åren. Isen växte sedan till i omgångar under de kalla månaderna november-januari, och mestadels låg då isutbredningen över den normala.

Efter ytterligare en köldknäpp i början av februari nåddes den maximala isutbredningen denna vinter den 12 februari med nära 135 000 kvadratkilometer is. Detta är att betrakta som en normal isvinter vad gäller maximal isutbredning, dock med en stor andel tunnare is detta datum. Omväxlande varma och kalla perioder tillsammans med tidvis blåst, minskade sedan isutbredningen under våren, men det dröjde ända till den 4 juni innan all is var borta. Sammantaget en mycket lång isvinter med konstaterad is under 225 dagar.

Lång isvinter med normal isutbredning

Animering som visar isens utbredning i Östersjön vintern 2022-2023.

Kallt i oktober och tidig första is

September månad var varm och avkylningen av ytvattnet gick sakta i början av hösten. En omläggning till kallt väder skedde dock i oktober och från mitten av månaden blev det högtrycksbetonat i norr. Det blev en del riktigt kalla dygn och avkylningen av ytvattnet tog fart. Redan till den 23 oktober kunde den första tunna isen noteras i inre skyddade vikar i norra Bottenviken.

 

Kall fortsättning på hösten och början av vintern

Även fortsättningen på hösten var i genomsnitt kall och vädret fortsatte så ända till slutet av januari. Isläggningen gick med rätt så snabb fart och låg ofta över den normala i utbredningen. Kortare avbrott med mildare och blåsigare väder tryckte dock ihop isen emellanåt. Redan i början av december blev Norra Kvarken överbryggad med tunn is för första gången denna vinter och i början av januari var hela Bottenviken och Norra Kvarken islagd. Kall väderlek under januari ökade sedan snabbt på isutbredning och istjocklek.

Optisk bild över isläget 20 januari 2024 i Bottenviken och Norra Kvarken.

Optisk bild (NOAA) från 20 januari. Kall luft täcker landet och isen har lagt sig i Bottenviken och Norra Kvarken. Den grövre isen har drivit ner genom Norra Kvarken, medan ny tunnare is bildats till sjöss i norra Bottenviken. Även längs Bottenhavskusten finns is som driver ut till sjöss. Man kan även se is i norra och östra Finska viken.

Milt och blåsigt i slutet av januari

I slutet av januari och början av februari drog några djupa lågtryck åt nordost över norra Skandinavien med milt och blåsigt väder, bl.a Stormen Ingunn. Detta rev upp isen och packade den åt nordost. Isutbredningen halverades därmed i stort sett på några dagar.

Isläget 21 januari. Hela Bottenviken, Norra Kvarken och norra Bottenhavet är islagt efter en tids kyla. SAR-bild, Radarsat.Förstora bilden

Isläget 21 januari. Hela Bottenviken, Norra Kvarken och norra Bottenhavet är islagt efter en tids kyla. SAR-bild, Radarsat.

Isläget 4 februari. Milt och blåsigt väder har rivit upp isen och tryckt den åt nordost i Bottenviken. SAR-bild, Radarsat.Förstora bilden

Isläget 4 februari. Milt och blåsigt väder har rivit upp isen och tryckt den åt nordost i Bottenviken. SAR-bild, Radarsat.

Kortvarig kyla och maximal isutbredning

Den andra veckan i februari blev det åter kallt väder och det numera avkylda vattnet frös snabbt. Den 12 februari fick vi så denna vinters maximala isutbredning med knappt 135 000 kvadratkilometer täckt med is, dock med en stor andel tunnare is. Vid detta skede var hela Bottenviken, Norra Kvarken, Norra Bottenhavet samt en stor del av Finska viken och Rigabukten täckta med is. Även utmed kusterna längre söderut ned till Blekinge, samt i Mälaren och i delar av Vänern låg nyis, tunn jämn is eller fastis.

Iskarta från 12 februari 2024. Vinterns största isutbredning.

Iskartan från den 12 februari, då denna vinters största isutbredning inträffade. Totalt var nära 135 000 km2 täckt med is.

Optisk bild NOAA från 12 februari 2024. Maximal isutbredning isvintern 2023-2024.

Optisk bild (NOAA) från 12 februari. Maximal isutbredning isvintern 2023-2024. Kall luft har åter strömmat ner över landet och gett snabb isläggning. Tunn is har bildats i en stor del av Bottenhavet och i centrala Bottenhavet kan man se ett stråk med lite grövre drivis.

Milt från mitten av februari

Från mitten av februari fick vi en övergång till generellt mildare och blåsigare väder. Isen drev åt nordost och sköts ihop alltmer och i slutet av februari var isen i norra Bottenviken 30-60 cm tjock med talrika vallar.

Den rätt milda vädertypen fortsatte i mars och det var tidvis blåsigt. Isarna vid södra Skandinaviens kuster ruttnade och smälte så sakteliga. Isarna i Bottenhavet, Norra Kvarken och södra Bottenviken revs tidvis upp och packades norrut. Isen i norra Bottenviken sköts ihop alltmer och blev efterhand 30-90 cm tjock.

Kallare i april igen

I april blev det periodvis kallare igen och isavsmältningen gick sakta. Vårsolen tog dock alltmer på skärgårdsisar och kustisar i söder och till Valborg blev det i stort sett isfritt upp till norra Bottenhavet. Från Norra Kvarken och norrut låg då ett större område med 15-70 cm tät eller mycket tät drivis kvar till sjöss utmed den svenska sidan. Längst i norr i Bottenviken fanns 30-90 cm mycket tät eller sammanfrusen drivis kvar.

Optisk bild NOAA isläget 22 april 2024 via Magnus Larsson

Optisk bild (NOAA) från 22 april. Isen har sakta ruttnat och smält i södra och mellersta Skandinavien och det är i stort sett isfritt upp till norra Bottenhavet. Längre norrut kan man se ett område med drivis på den svenska sidan från Norra Kvarken och norrut. Det finns fortfarande stora områden med fastis och mycket tät drivis i norra Bottenviken.

Värmen kom i maj

I början av maj fortsatte avsmältningen i sakta mak, men från den 10 maj utbredde sig varma vindar norrut med tidvis högsommarvärme vid Bottenvikskusten. Isavsmältningen tog fart och isen till sjöss drev åt nordost. Skärgårdar och kuster i norr blev i stort sett isfria redan kring den 20 maj, men ett mindre område med kraftigare is till sjöss i nordost tog längre tid att smälta.

De sista svenska isrestriktionerna till Karlsborg upphörde den 27 maj och de sista finska isrestriktionerna till Torneå och Kemi upphörde den 30 maj.

De sista isresterna till sjöss i nordöstra Bottenviken försvann den 3 juni och issäsongen 2023-2024 avslutades med en sista isfri karta den 4 juni.

Diagram som visar daglig isutbredning i Östersjön och Kattegatt vintern 2023-2024.

Blå staplar visar daglig isutbredning i 1000-tal km2 i Östersjön och Kattegatt vintern 2023-2024. Den mörkblå linjen visar ett 30-årsmedel för åren 1981-2010. Illustration SMHI.

Relaterade sidor

  • Kunskapsbanken

    Olika typer av is till havs

    Det förekommer en mängd olika uttryck för olika slags is. Dessa har med åren förändrats och anpassats till den internationella isnomenklatur för al...

  • Klimat

    Maximal havsisutbredning

    Klimatindikatorn maximal isutbredning visar hur stor havsisen har varit för Östersjön och Kattegatt. Indikatorn är viktig för sjöfarten men även fö...