Maj 2026 - Varm i norr och öster
Årets femte månad maj bjöd på mestadels blött väder i en stor del av landet. I nordöstra Norrland var månaden lokalt mycket varm. Bjuröklubb i Västerbotten och Landsort i Södermanland hade båda sin näst varmaste majmånad på 147 respektive 177 år. Den 1 maj blev månadens varmaste dag och flera stationer hade då sin högsta temperatur som uppmätts så tidigt på året. Den 15-19 maj etablerade sommaren sig i större delen av landet. Den 26 drog kraftiga regn- och åskskurar och även byar av hagel förbi Uppsalaområdet med snudd på stormbyar.
Detta är en första preliminär sammanfattning och uppdatering sker löpande.
Temperatur - Varm i norr och öster
Maj blev tämligen normal i västra Götaland och västra Svealand. I norra Norrland var månaden varm eller mycket varm, något som lokalt även gäller för de kustnära delarna av Östersjölandskapen.
Bjuröklubb, Landsort och Harstena hade alla tre sin näst vamaste maj
I norra Norrland liksom norra Östersjökusten blev det mycket lokalt en av de varmaste majmånader som observerats. Bjuröklubb i Västerbotten med 147 års temperaturmätningar hade sin näst varmaste majmånad. Samma gäller för Landsort (startår 1849) i Södermanland och Harstena (startår 1942) i Östergötlands yttersta skärgård. För alla tre stationerna gäller att endast den famösa maj 2018 var varmare. Marginalen upp till maj 2018 var dock stor, drygt 1-1,5 grader.
1 maj bjöd på månadens högsta temperatur
Månaden inleddes med för årstiden mycket varmt väder. Den 1 maj uppmättes månadens högsta temperatur i östra Småland. Varmast var Oskarshamn med 28,6°. Även i Norrland stod månadens första dag för månadens högsta temperatur. Där nådde temperaturen som högst 26,4° i Gävle i Gästrikland. Även påföljande dag, den 2 maj, var mycket varm i östra Götaland. En dryg handfull stationer i östra Götaland med långa eller medellånga mätserier uppmätte den 1-2 maj sin högsta temperatur som observerats så tidigt på året. Detta gäller för exempelvis Västervik/Gladhammar (startår 1859), Ölands norra udde (startår 1851), Karlshamn (startår 1858) och Harstena (startår 1942). I Ronneby-Bredåkra (startår 1880) var det exakt lika varmt i slutet av april 1993. För Harstenas del är det värt att notera att om de 25,1° som uppmättes där den 1 maj inträffat en enda dag tidigare hade aprilrekordet slagits med 3,5°, en i rekordsammanhang extremt stor marginal.
I Umeå och Bjuröklubb, båda i Västerbotten, får man gå 105 år bakåt i tiden för att finna en högre temperatur så tidigt på året än vad som uppmättes där den 1 maj. För båda stationerna var det varmare den 27 april 1921.
6 maj månadens kallaste dygn
Med start den 2 maj började kyligare luft röra sig söderut över landet. Ett par nätter med svår frost långt söderut följde. För samtliga landsändar blev natten till den 6 maj månadens kallaste med åtskilliga minusgrader långt ner över Sydsverige. Såtenäs i Västergötland noterade då ett nytt köldrekord för maj med -3,1° som lägst. En handfull andra stationer i Värmland, Dalarna och lokalt i Härjedalen hade samtidigt sin kallaste majnatt på 30-60 år. Till exempel hade Gustavsfors i Värmland, Mora i Dalarna och Sveg i Härjedalen alla sin kallaste majnatt sedan 1981. Svegs värde på -10,1° blev även månadens lägsta temperatur.
Varmt i norr den 19-24 maj
Det kyliga vädret fortsatte över främst södra Sverige fram till Kristi Himmelfärdshelgen den 14-17 maj innan det långsamt blev varmare där. Bortsett från kuststationer var det i Götaland och södra Svealand på de allra flesta håll som varmast den 1-2 maj. För nära nog samtliga stationer i Norrland och nordvästra Svealand uppmättes de högsta temperaturerna istället under de varma dygnen den 19-23 maj. Norra Norrlands varmaste dag blev den 19 maj då Haparanda i Norrbotten uppmätte 23,8°.
Tangerat rekordtidig sommar i Karesuando
I samband med det varma vädret i norr från mitten av månaden etablerades den meteorologiska sommaren på flera håll där den 15-19 maj. I Karesuando i norra Lappland blev det till och med ett tangerat rekord för sommarens allra tidigaste ankomstdatum. Lika tidig var sommaren där 1976 då den anlände den 18 maj. En kuriositet är att Karesuando fick sommar före Malung (den 19 maj) i Dalarna, något som bara skett en enda gång tidigare under de 110 år då båda stationerna varit i drift, nämligen 1938.
Norra Norrland | 23,8° den 19 maj Haparanda (Norrbotten) |
|---|---|
Södra Norrland | 26,4° den 1 maj Gävle (Gästrikland) |
Svealand | 26,5° den 23 maj Stockholm-Observatoriekullen (Uppland) |
Götaland | 28,6° den 1 maj Oskarshamn (Småland) |
Svenskt majrekord | 32,5° den 28 maj 1892 Kalmar (Småland) och den 27 maj 1892 Kristianstad (Skåne) |
Norra Norrland | -9,1° den 6 maj Mierkenis (Lappland) |
|---|---|
Södra Norrland | -10,1° den 6 maj Sveg (Härjedalen) |
Svealand | -8,5° den 6 maj Särna (Dalarna) |
Götaland | -7,4° den 6 maj Horn (Östergötland) |
Svenskt majrekord | -24,1° den 3 maj 1981 Fjällnäs (Härjedalen) |
Jämförelse med tidigare majmånader i Sverige och globalt
Förstora bildenStapeldiagrammet visar avvikelsen från ett referensvärde 1860-1900 för Sverigemedeltemperaturen i maj (baserat på 35 stationer med mycket långa mätserier). Den svarta kurvan visar ett utjämnat förlopp ungefär motsvarande tio-åriga medelvärden. Linjen med prickar visar motsvarande utjämnade förlopp för den globala medeltemperaturen i maj (data från CRU).
Nederbörd - Allmänt torr i södra Götaland, på Gotland och västra Svealand
Efter en inledande vecka med torrt väder började nederbörden att falla igen runt om i landet. Särskilt ostadigt var det under Kristi Himmelfärdsveckan den 11-17 maj. Månadens största dygnsnederbördsmängder föll i allmänhet den 11, 13 och den 15 maj. Lokalt var det då fråga om nya dygnsrekord för maj eller den blötaste majdagen på flera decennier.
Prästkulla och Moheda i Småland fick bägge 34,5 mm den 11 maj. För Prästkullas del är detta den största dygnsmängden i maj sedan den 3 maj 1945 då 38,9 mm föll där. En annan småländsk station, Nävelsjö, fick med 30,4 mm sin blötaste majdag sedan 1976 då det kom 32,8 mm där.
Den 13 maj uppmätte Gåltjärn i Ångermanland 38,9 mm. Lika mycket föll samma dag ute på Brämön (startår 1881) utanför Sundsvall i Medelpad. Detta är den största dygnsmängd som uppmätts vid Brämön i maj för de år som finns i digitaliserad form från 1945 och framåt. Kuggören (startår 1970) utanför Hudiksvall i Hälsingland uppmätte samma dag 35,0 mm vilket är nytt dygnsrekord för maj.
Ritsems allra nederbördsrikaste majmånad
Till slut hade större delen av landet fått nederbördsöverskott med de största avvikelserna i nordvästra Lapplandsfjällen. För Ritsems del, där nederbördsmätningarna pågått sedan 1981, var detta den allra nederbördsrikaste majmånaden som observerats där. Tidigare var det maj 2007 som var blötast.
I övrigt gäller för nära nog samtliga stationer att någon av dem senaste 10 årens majmånader observerat större nederbördsmängder.
Övervägande torr månad i Blekinge, Gotland, Värmland och Dalsland
Omvänt var det istället som torrast i Blekinge, Gotland samt området kring Nybro-Orrefors-Emmaboda i sydöstra Småland där det på sina håll föll mindre än hälften av normal månadsnederbörd. Lyckeby i Blekinge hade sin tredje torraste majmånad efter 1992 och 2023. Mätserien är dock kort och inleddes så sent som december 1989. Även Värmland och Dalsland fick nederbördsunderskott i maj.
Norra Norrland | 89,5 mm Sadiliden (Lappland) |
|---|---|
Södra Norrland | 103,7 mm Höglekardalen (Jämtland) |
Svealand | 83,8 mm Storbron (Dalarna) |
Götaland | 80,2 mm Linköping (Östergötland) |
Svenskt majrekord | 208,8 mm maj 1997 Tåsan (Värmland) |
Lägsta månadsnederbörd maj 2026
Norra Norrland | 22,6 mm Bjuröklubb (Västerbotten) |
|---|---|
Södra Norrland | 22,8 mm Delsbo (Hälsingland) |
Svealand | 20,9 mm Stockholm (Uppland) |
Götaland | 6,5 mm Hemse (Gotland) |
Högsta dygnsnederbörd maj 2026
Norra Norrland | 28,0 mm den 23 maj Gunnarn (Lappland) |
|---|---|
Södra Norrland | 44,0 mm den 13 maj Norrfjärden (Hälsingland) |
Svealand | 29,0 mm den 16 maj Storbron (Dalarna) |
Götaland | 35,3 mm den 11 maj Huskvarna (Småland) |
Svenskt majrekord | 93,0 mm den 27 maj 1931 Öxabäck (Västergötland) |
Lufttryck
Ett lågtryck rörde sig i en båge från Tyskland den 11 maj upp över Östersjön och sedan svängde västerut över Svealand mot Sydnorge. När lågtrycket under Kristi Himmelfärdsdag nådde Väderöarna och Nordkoster vid Bohuskusten så registrerades där ett lufttryck på 986,3 hPa. Det gör det till det djupaste lågtrycket över Götaland i maj månad på fem år.
Månadens högsta lufttryck uppmättes på annandag pingst den 25 maj i Falsterbo i sydligaste Skåne. Detta var i anslutning till ett högtryck över kontinenten som gav extremt varmt väder med exceptionella rekordtemperaturer i bland annat Storbritannien.

Medellufttryck i Europa i maj 2026.
Norra Norrland | 1027,6 hPa den 19 maj Karesuando (Lappland) och Nikkaluokta (Lappland) |
|---|---|
Södra Norrland | 1027,0 hPa den 9 maj Gävle (Gästrikland) |
Svealand | 1028,3 hPa den 8 maj Svenska Högarna (Uppland) |
Götaland | 1031,1 hPa den 25 maj Falsterbo (Skåne) |
Svenskt majrekord | 1048,0 hPa den 7 maj 1893 Umeå (Västerbotten) |
Norra Norrland | 992,3 hPa den 5 maj Haparanda (Norrbotten) |
|---|---|
Södra Norrland | 986,5 hPa den 14 maj Sveg (Härjedalen) |
Svealand | 986,6 hPa den 14 maj Blomskog (Värmland) |
Götaland | 986,3 hPa den 14 maj Nordkoster (Bohuslän) och Väderöarna (Bohuslän) |
Svenskt majrekord | 971,3 hPa den 12 maj 1898 Karlstad (Värmland) |
Vind - Snudd på stormbyar i Uppsalatrakten den 26 maj
Norra Lapplandsfjällen hade blåsigt väder i början av månaden. Under morgontimmarna den 2 maj uppmätte Stekenjokk i södra Lapplandsfjällen en medelvind på 25,4 m/s och byar på 30,0 m/s. Dagen därpå, den 3 maj, rapporterades en maximal byvind på 30,7 m/s från Tarfala i norra Lapplandsfjällen. I lägre höjdnivåer hade Abisko en byvind på 27,3 m/s på dagen den 2 maj. Naimakka i nordligaste Lappland hade samma eftermiddag 23,0 m/s i byarna. Där får vi gå tillbaka till den 28 maj 2009 för att finna ett blåsigare majdygn.
Den 26 maj drabbades Uppsalatrakten av kraftiga regn- och åskskurar samt hagel och blåst. Uppsala flygplats uppmätte en byvind på 24 m/s. Stationen har endast rapporterat byvinden sedan 2013. Med det sagt var värdet den 26 maj den näst högsta byvind som uppmätts där oavsett tid på året. Endast i samband med stormen Alfrida i början av januari 2019 blåste det mer där, då 25 m/s.

Vädret var ostadigt i östra Svealand den 26 maj med både regn, hagel och åska samt blåsigt väder. Bland annat i Månkarbo i Uppland.
Dagen därpå den 27 maj uppmättes lokala stormbyar på nordligaste Gotland med 26,4 m/s vid Fårösund-Ar. Värdet är det högsta som uppmätts under en majmånad där sedan mätningar av byvinden inleddes 1995. Även Eggegrund (start 1995) vid Gästrikekusten hade sin blåsigaste majdag.
Fjällstationer | 25,4 m/s den 2 maj Stekenjokk (Lappland) |
|---|---|
Kuststationer | 17,9 m/s den 14 maj Lungö (Ångermanland) |
Övriga stationer | 15,2 m/s den 2 maj Naimakka (Lappland) |
Svenskt majrekord (fjäll) | 33,9 m/s den 28 maj 2009 Stora Sjöfallet (Lappland) |
Svenskt majrekord (kust) | 27 m/s den 16 maj 1986 Kullen (Skåne) och den 29 maj 1974 Kullen (Skåne) |
Fjällstationer | 30,7 m/s den 3 maj Tarfala (Lappland) |
|---|---|
Kuststationer | 26,4 m/s den 27 maj Fårösund-Ar (Gotland) |
Övriga stationer | 24,0 m/s den 26 maj Uppsala flygplats (Uppland) |
Svenskt majrekord (fjäll) | 48,9 m/s den 30 maj 2009 Tarfala (Lappland) |
Svenskt majrekord (kust) | 36,4 m/s den 2 maj 2019 Lungö (Ångermanland) |
Snö - Samtliga stationer hade barmark från den 27 maj
Den 5 maj hade Katterjåkk i Lapplandsfjällen 93 cm. Därefter minskade som brukligt är snötäcket stadigt under månadens gång. Den 21 maj var det bara Katterjåkk i Riksgränsfjällen som fortfarande hade ett mätbart snödjup. Från morgonen den 27 maj rapporterade ingen av SMHIs stationer något mätbart snödjup. Uppe på höjden i fjällvärlden låg det dock fortfarande kvar snö.
Götaland hade snöfritt hela månaden. Nordvästra Svealand täcktes kortvarigt av snö på Kristi Himmelfärdsdag den 14 maj. Sälen i Dalarna rapporterade då 4 cm medan Kindsjön i Värmland nådde upp till 1 cm.
Norra Norrland | 93 cm den 5 maj Katterjåkk (Lappland) |
|---|---|
Södra Norrland | 8 cm den 5 maj Storlien-Storvallen (Jämtland) |
Svealand | 4 cm den 14 maj Sälen (Dalarna) |
Götaland | - |
Svenskt majrekord | 223 cm den 6 maj 1929 Riksgränsen (Lappland) |
Solskenstid - Allmänt soligare än normalt i landet
Under maj lyste solen mer än normalt i främst Götaland. I fjällen normal eller något under normal solskenstid. Allra mest sken solen i Visby på Gotland med hela 341 soltimmar.
Månadens enskilt soligaste dag blev den 8 maj följt av den 28 maj. Den 11-14 maj var för landet som helhet månadens klart solfattigaste dagar med den 12-13 maj som de allra solfattigaste dygnen. För Östersunds del var dock den 12 maj månadens soligaste dag.
Åska - Den moderna fruntimmersveckan inleddes med dunder och brak
Den moderna fruntimmersveckan inleds den 26 maj vilket även råkade bli månadens åskrikaste dygn med totalt 265 blixturladdningar från Västerbotten i norr till Stockholmsområdet i söder. På andra plats kom den 22 maj med 208 urladdningar. Dessa var koncentrerade till nordöstra Norrland. Bronspengen tillföll den 21 maj då 191 urladdningar detekterades, majoriteten av dessa i Götaland.









