Huvudinnehåll

Potentiellt inflöde av syrerikt vatten till Östersjön

Uppdaterad

Publicerad

Det inflöde av salt- och syrehaltigt vatten som tidigare i år passerat genom Öresund har nu nått Bornholmsdjupet, halvvägs mot de syrefria djupen i centrala Östersjön. Det visar mätningar i södra Östersjön från SMHIs senaste expedition med forskningsfartyget Svea under den andra veckan i april.

Det vatten som nu observerats i Bornholmsdjupet från 80 meters djup och ned till områdets största djup på 104 meter är samma vatten som strömmade in i Östersjön mellan den 8 februari och den 5 mars. Det ser dock inte ut att vara tillräckligt mycket för att kunna nå ända fram till Gotlandsdjupen. Istället blir det kvar i Bornholmsdjupet, 10–20 mil söder om Ölands södra udde, utan möjlighet att ta sig vidare.

Påskstormen Dave var för liten i jämförelse

– Genom inflödet i februari-mars ökade nivån i Östersjön med en halv meter, motsvarande runt 100 kubikkilometer vatten. De 5–10 kubikkilometer som kom in med stormen Dave under påskhelgen var inte särskilt mycket, det var en alltför kort händelse för att ha någon större inverkan, förklarar Jörgen Öberg, oceanograf vid SMHI.

Från årsskiftet fram till en vecka in i februari sjönk vattenståndet kontinuerligt i Östersjön. Det berodde på att ostvindar tryckte ut vatten genom Öresund och Bälten. Då släppte högtrycksblockeringen, strömmarna vände söderut och började fylla på Östersjön igen med kallt, salt och syrehaltigt vatten med ursprung i Kattegatt, Skagerrak och Nordsjön.

Vattenståndet vid Landsort från den 1 januari till den 15 april 2026

Kurvan visar vattenståndet vid Landsort från den 1 januari till den 15 april 2026. Nivån vid Landsort kan sägas motsvara Östersjöns generella vattennivå.

 

Blogginlägg från den 7 april: Sammanfattning av påskstormen Dave

Inflödet späds ut efterhand

På sin väg österut i södra Östersjön har detta salta vatten glidit längs botten under det mindre salta och lättare Östersjövattnet närmare ytan. En viss omblandning har skett mellan de båda lagren, samt mellan det vatten som gått genom Öresund och det som kommit in via de danska sunden. Egenskaperna hos de olika vattnen har jämnats ut en aning. Kvaliteten på inflödet har försämrats, salt- och syrehalten har gått ner.

Salthalten har minskat från 28 promille vid inflödet genom Öresund för två månader sedan till nuvarande 17 promille när det nått Bornholmsdjupet. Syrehalten har inte minskat lika mycket, från 7 milliliter syrgas per liter vatten när det rann genom Öresund till nu 6 milliliter per liter i Bornholmsdjupet. Vanligtvis räknas 4 milliliter per liter som en undre gräns för acceptabla förhållanden och 2 milliliter per liter som ett absolut minimum för de flesta organismer.

 

Syrekoncentrationen i Bornholmsdjupet den 10 april 2026

Bilden visar syrekoncentrationen i Bornholmsdjupet den 10 april 2026. Närmare ytan är staplarna mörkblå, gott om syre. I det undre lagret finns både nytt syrerikt vatten (turkos färg) och gammalt syrefattigt vatten (röd färg).

Inflödet tar sig inte vidare

–Det är inte troligt att inflödet från februari och mars ska kunna ta sig förbi Bornholmsdjupet vidare åt nordost mot östra Gotlandsdjupet. Tröskeln, avgränsningen mellan Bornholmsdjupet och djupen runt Gotland ligger på 60 meters djup, medan det inflödade vattnet än så länge bara fyllt upp till 80 meters djup. Bara om ett inflöde är tillräckligt stort för att fylla hela bassängen upp till tröskeln på 60 meter kan det rinna över kanten och ta sig vidare, säger Jörgen Öberg och fortsätter:

–Även Bornholmsdjupet har haft mycket låga syrenivåer, under 2 milliliter per liter. Och syretillskottet från inflödet kommer att förbrukas på plats. Då blir åtminstone livet i det havsområdet en aning lättare ett tag framöver, tills det syret blivit förbrukat. Men Gotlandsdjupet ser denna gång ut att bli utan en behövlig påfyllning av nytt syre.

Relaterade länkar