Huvudinnehåll

Anmäl dig till det svenska klimatsymposiet i maj

Uppdaterad

Publicerad

För tredje gången är SMHI med och arrangerar The Swedish Climate Symposium som äger rum i Lund mellan 20–22 maj. Symposiet är en chans för forskare, beslutsfattare och samhällsaktörer att mötas för att ta del av den senaste svenska klimatforskningen. Ta del av programmet och anmäl dig innan den 15 april.

SCS 24 sessions och panel.

Experter från en bredd av discipliner presenterade sin forskning och diskuterade klimatfrågan under förra konferensens tre dagar. På andra raden till vänster syns SMHIs Ralf Döscher.

Svenska klimatsymposiet, en återkommande forskningskonferens, fungerar som en nationell plattform för att främja klimatkunskap och driva på åtgärder. Det samlar forskare, beslutsfattare och samhällsaktörer för att utforska de senaste vetenskapliga rönen, identifiera kunskapsluckor och undersöka lösningar för klimatanpassning och utsläppsminskning. Symposiet arrangeras av ledande svenska forskningsorganisationer och främjar dialog mellan olika discipliner och sektorer för att stärka Sveriges bidrag till det globala klimatarbetet.

2026 års upplaga, som hålls i Lund den 20–22 maj, fokuserar på ”Klimatforskning: vetenskap, samhälle, åtgärder”. Temat lyfter fram behovet av att integrera banbrytande klimatforskning med samhällsperspektiv och genomförbara strategier för att påskynda klimatlösningar.

Fullspäckat program som SMHI bidrar till

Förutom klimatrelaterad forskning kopplat till hydrologi, oceanografi, meteorologi, klimatologi och samhällsforskning omfattar programmet flera sessioner och sidoevent som fokuserar på klimatanpassning i Sverige. Representanter från IPCC:s nationella kontaktpunkt, som finns på SMHI, kommer också finnas på plats i år för att prata om deras arbete.

– Vi är glada att symposiet samlar tätt med forskare och experter från SMHI som både leder och deltar i sessioner. Detta säkerställer en bred representation av vår expertis där vi kan visa en direkt koppling mellan vårt arbete och samhällsrelevanta frågor, säger Ralf Döscher, klimatforskare på SMHI som är en del av symposiets organisation.

Symposiet är ett samarbete mellan SMHI, Bolincentret för klimatforskning, de strategiska forskningsområdena BECC (Biodiversity and Ecosystem services in a Changing Climate) och MERGE (ModElling the Regional and Global Earth system), KTH Climate Action Centre och Centrum för klimatpolitisk forskning, CSPR.

Relaterade länkar