Copernicus klimattjänst: tredje varmaste juli – en liten paus från de rekordhöga globala temperaturerna
Copernicus klimattjänst Copernicus Climate Change Service (C3S) konstaterar att juli 2025 är den tredje varmaste juli sedan mätningarna startade. Den genomsnittliga globala temperaturen var 16,68 grader Celsius och därmed 1,25 grader högre än den förindustriella temperaturen. Det innebär en liten paus från de rekordhöga globala temperaruter vi sett sedan sommaren 2023. ”Men det betyder inte att klimatförändringarna har upphört. Vi fortsatte att bevittna effekterna av en uppvärmd värld i form av extrem hetta och katastrofala översvämningar i juli”, säger direktören för C3S i ett pressmeddelande.
Juli 2025 var alltså den tredje varmaste juli globalt, med en genomsnittlig temperatur på 16,68°C, vilket är 0,45°C över genomsnittet för juli 1991–2020 och 1,25 grader högre än den förindustriella temperaturen.
Värmeböljor i Sverige och Finland
Medeltemperaturen över Europa i juli 2025 var 21,12°C, vilket är 1,30°C över genomsnittet för juli 1991–2020, vilket gör månaden till den fjärde varmaste juli som någonsin registrerats.
Fennoskandia upplevde Europas mest märkbara temperaturer över genomsnittet, med värmeböljor som särskilt drabbade norra Sverige och Finland. Sydöstra Europa drabbades också av värmeböljor och skogsbränder, och Turkiet nådde nationella rekordtemperaturer på 50,5°C.
– Två år efter den varmaste juli som någonsin uppmätts är den senaste tidens rad av globala temperaturrekord över – för tillfället. Men det betyder inte att klimatförändringarna har upphört. Vi fortsatte att bevittna effekterna av en uppvärmd värld i form av extrem hetta och katastrofala översvämningar i juli. Om vi inte snabbt stabiliserar koncentrationerna av växthusgaser i atmosfären kan vi förvänta oss inte bara nya temperaturrekord utan också en förvärring av dessa effekter – och det måste vi förbereda oss på, säger Carlo Buontempo, direktör för C3S, i ett pressmeddelande.
Torben Koenigk, klimatforskare vid SMHI, lägger till:
– Den lätta nedgången i globala havstemperaturer jämfört med tidigare år, framför allt i tropikerna, har nu troligen lett till en kort paus i den mycket snabba ökningen av den globala lufttemperaturen sedan 2022.

Månatliga globala avvikelser i ytlufttemperaturen (°C) jämfört med den förindustriella referensperioden 1850–1900, från januari 1995 till juli 2025. Månader då den globala temperaturavvikelsen nådde 1,5 °C eller mer visas i mörkrött. Diagrammet börjar 1995 för att göra det lättare att se enskilda månader och perioder över 1,5 °C. Datakälla: ERA5. Källa: C3S/ECMWF.
Rekordhöga havstemperaturer i norr
Norska havet, delar av Nordsjön och ett område i Nordatlanten väster om Frankrike och Storbritannien hade rekordhöga havstemperaturer i juli. Ett stort område i västra Nordatlanten och västra Nordstilla havet upplevde också rekordhöga havstemperaturer.
Havsisens utbredning under genomsnittet
Havsisens utbredning i Arktis var 10% under genomsnittet, vilket är den näst lägsta nivån för juli i den 47-åriga satellitmätningen, praktiskt taget på samma nivå som 2012 och 2021.
Havsisens utbredning i Antarktis var 8% under genomsnittet, vilket är den tredje lägsta nivån som uppmätts för månaden, en mindre extrem avvikelse än de som observerades i juli 2023 (-15 %) och 2024 (-11 %).
Både blötare och torrare än genomsnittet i Europa
I juli 2025 var nederbörden över genomsnittet i större delen av Centraleuropa, norra Frankrike, östra Storbritannien och södra Irland, södra Skandinavien, regioner i nordöstra Europa, norra Italien och norra Adriatiska kusten, norra Island, östra Spanien och västra Ryssland. Däremot var det torrare än genomsnittet på resten av kontinenten, särskilt i stora delar av Fennoskandia, Grekland, Balkan, Svarta havets kust och södra Frankrike. Många regioner drabbades också av skogsbränder.

