Huvudinnehåll

SMHI bloggen

Aktuellt om väderläget, tillståndet i hav, sjöar och vattendrag

Över 50 mm regn vid Ångermanlandskusten

Uppdaterad

Publicerad

December 2025 har börjat med milt och ostadigt väder. Ett omfattande nederbördsområde passerade under lördagsdygnet och gav stora regnmängder vid framför allt Ångermanlandskusten. Lokalt uppmättes över 50 mm vilket inte är så vanligt i december.

Karta över Nordatlanten och Europa med en analys av väderläget den 6 december 2025.

Analys av väderläget gällande klockan 13 lördagen den 6 december 2025. Illustration: SMHI.

Storstilat präglas väderläget för närvarande av högtryck över Rysssland och omfattande lågtrycksområden på Nordatlanten. Denna tryckbild får som resultat en mild luftström över Skandinavien.

Under lördagen rörde sig ett mindre dellågtryck upp över Sverige och det hade ett kraftigt nederbördsområde i släptåg. De största nederbördsmängderna rapporterades från Ångermanlandskusten, där Nora-Östanö fick 50,7 mm och Västmarkum 45,0 mm.

Det var mestadels frågan om regn och inget snötäcke rapporterades från Nora-Östanö. Den något högre belägna automatstationen i Västmarkum rapporterade dock en blandning av snö och regn.

Karta över södra Norrlandskusten som visar uppmätta nederbördsmängder den 6 december 2025.

Uppmätta nederbördsmängder den 6 december 2025. Illustration: SMHI.

Nederbördsmängder över 50 millimeter på ett dygn är inte så vanligt i december månad, men långt ifrån unikt. Senast det inträffade i Sverige var 2021 då Knopparp i Skåne fick 59,0 mm den 1 december.

För Nora-Östanös del är lördagens regn på 50,7 mm den högsta uppmätta mängden för ett decemberdygn. Där är inte mätserien så lång. Den startade 1998 och för den mätperioden var det tidigare högsta decembervärdet 46,1 mm den 28 december 2017.

För Västmarkum, som rapporterade den näst högsta mängden med 45,0 mm, finns dock ett högre värde på 63,1 mm den 9 december 2011. Den gången föll ännu större nederbördsmängder på andra håll i Ångermanland. Bredbyn rapporterade 89,2 mm och Hattsjöbäcken 80,0 mm, vilket är den tredje respektive femte största dygnsmängden i december som överhuvudtaget uppmätts i Sverige.

Läs mer om nederbördsrekord för december

 

Mer om författaren

Porträttbils, Sverker Hellström

Sverker Hellström