Huvudinnehåll

Vattenstånd

Uppmätt och beräknat vattenstånd i Sveriges stora sjöar.

Observationer av vattenstånden i Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren, Storsjön och Siljan finns för en lång tid tillbaks. Det går också att ladda ner data för Västra Ringsjön, Vombsjön och Hornborgasjön.

Observationerna av vattenstånden görs i de flesta fall av de som ansvarar för regleringen av sjön. SMHI samlar in och tillgängliggör data.

Läs mer om Sveriges stora sjöar i Kunskapsbanken.

Öppna data

Vattenstånd

Datamängden innehåller observerade vattenstånd i några stora sjöar i Sverige. Mätning sker varje dygn.

Statistik för vattenstånd i de stora sjöarna

Här hittar du vattenståndsstatistik för Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren, Siljan och Storsjön. Statistiken är baserad på mätdata och omfattar min-, medel- och maxvärden för månads- och årsbasis. Statistiken är beräknad över den tid som sjön varit reglerad på ungefär samma sätt som idag och tidsperioden varierar därmed för de olika sjöarna.

Statistik för vattenstånd i Sveriges stora sjöar xlsx, 15.6 kB.

Ladda ner hydrologiska observationer