Vid Sjöfartsverkets mätare vid Juten utanför Norrköpings hamn observerades svängningar i vattenståndet på upp till 30 centimeter under ett dygn efter att ett lågtryck dragit förbi under torsdagen förra veckan.
Jörgen Öberg är oceanograf på SMHI. Han förklarar hur svängningen uppstod:
– Lågtryckscentrum passerade norr om Stockholm vid 18-tiden på torsdagskvällen. Vid Bråviken 15 mil söderut sjönk först lufttrycket under förmiddagen och steg därefter på eftermiddagen. Det drog med sig vattnet i vikens längdriktning så att ytan först höjdes och sedan sänktes. Det fungerar precis som i badkaret hemma, där vattnet kan pendla mellan karets båda ändar.

Se illustration på hur fenomenet rör sig (Wikipedia)
Fram och tillbaks mellan öst och väst
På kurvan från Sjöfartsverkets vattenståndspegel Juten i Bråvikens västra ände syns tydligt hur svängningens utslag ökade kraftigt till torsdagskvällen. Sedan svängde det med en period på ungefär fem timmar under hela fredagen, även om utslaget minskade något efterhand. SMHI har en vattenståndspegel vid Marviken i Bråvikens andra, östra ände. Genom att jämföra de båda mätarna går det att se hur det svänger upp i Marviken samtidigt som det svänger ner vid Juten.

– Sen går det visserligen också upp i Marviken när det går upp i Juten, men det kan vara så att det mer öppna havet vid Marviken låter högre svängningsmoder komma fram, vid Juten är de troligen dämpade av friktion mot bottnen. Ni som spelar gitarr vet vad det handlar om, det är som övertoner på strängen, avslutar Jörgen.

