Huvudinnehåll

SMHI-utvecklad global klimattjänst lanseras på COP26

Uppdaterad

Publicerad

SMHI och Världsmeteorologiorganisationen (WMO) lanserar i samband med COP26 en ny klimattjänst för att bistå låg- och medelinkomstländer med global klimatinformation. Tjänsten har utvecklats av SMHIs hydrologiska forskningsenhet på uppdrag av FN:s Gröna klimatfond.

I samband med COP26  i Glasgow sker många sidoarrangemang. Vid ett av dessa bidrar SMHI med att visa nya data och metoder som underlättar klimatanpassning på global skala. Den nya klimattjänsten climateinformation.org ger tillgång till klimatindikatorer för väder- och vatten i dåtid, nutid och framtid över hela jordens landyta. Syftet är att utsatta länder som kan söka bidrag hos FN:s Gröna klimatfond ska få tillgång till vetenskapligt bakgrundsmaterial som motiverar deras behov att anpassa och skydda sina samhällen mot klimatförändringarna.

– Med den nya tjänsten kan man snabbt få en överblick i kartor och grafer för att sen enkelt kunna ladda ner data som är relevanta för ett specifikt område, säger Berit Arheimer, chef för SMHIs hydrologiska forskningsenhet.

Läs mer om COP26 Länk till annan webbplats.

Skärmklipp från climateinformation.org

Lättillgängliga indikatorer för låg- och medelinkomstländer

Tjänsten är speciellt utvecklad för låg- och medelinkomstländer där det ofta saknas mätningar. Datamaterialet baseras helt på beräkningar från klimatmodellerare runt om i världen och det globala samarbete som SMHI administrerar för högupplöst klimatmodellering, via CORDEX-sekretariatet.

– Det har varit en rolig utmaning att omsätta detta komplexa vetenskapliga material till enkla lättillgängliga indikatorer som vanliga handläggare ska kunna förstå och använda i sitt dagliga arbete, säger Frida Gyllensvärd, koordinator vid SMHIs hydrologiska forskningsenhet, som lett arbetet med webbdesign och applikationsutveckling.

Representanter från SMHI deltar digitalt med presentation av den nya tjänsten och i paneldiskussion onsdag den 3 november i en paviljong som IPCC, WMO och UK MetOffice ansvarar för.

Klimattjänsten Climateinformation.org

Climateinformation.org är en klimattjänst som ger tillgång till klimatindikatorer för väder- och vattendata i dåtid, nutid och framtid över hela jordens landyta. Tjänsten är speciellt utvecklad för låg- och medelinkomstländer där det ofta saknas mätningar.

Klimattjänsten climateinformation.org Länk till annan webbplats.

I samband med FNs klimattoppmöte arrangeras många möten vid sidan av de mellanstatliga förhandlingarna för att informera och engagera allmänhet och politiker i klimatfrågan. Representanter från SMHI deltar digitalt i en paviljong den 3 november kl. 8.00 - 09.00 GMT. Det är IPCC, WMO och UK MetOffice som ansvarar för paviljongen.

Om arrangemanget den 3 nov på MetOffice webbplats Länk till annan webbplats.

Vetenskaplig artikel som beskriver arbetet med att utveckla den nya globala klimattjänsten climateinformation.org Länk till annan webbplats.

FN:s Gröna klimatfond ger bistånd till fattiga länder för klimatanpassning.

Webbplats för Green Climate Fund Länk till annan webbplats.

Relaterade sidor

  • Forskning och utveckling

    Hydrologi

    SMHIs hydrologiska forskningsenhet sammanställer, skapar och förmedlar kunskap om sötvatten till samhället på olika tids- och rumskalor.