Huvudinnehåll

Snösmältningen tar fart i fjällen, nu kommer fjällfloden

Uppdaterad

Publicerad

SMHI har utfärdat en varning för höga flöden i små vattendrag i Norrbottens och Västerbottens läns fjälltrakter. Nu smälter snön i fjällområdet och vårfloden går in i en fas som kallas fjällfloden.

Nu ökar flödena i fjälltrakten med start i de nordligaste delarna från imorgon torsdag och under helgen varnas det för höga flöden i små vattendrag i fjällen till och med Västerbotten.

– Vattendragen längst upp i norr kommer kulminera redan till helgen. Men i de södra och mer västliga delarna kommer varningsnivåerna ligga kvar till början av nästa vecka, säger Nina Bosshard, vakthavande hydrolog på SMHI.

Nu smälter den sista snön i fjällen och det finns snö kvar i de områden som varningen gäller för, vilket även syns på satellitbilder. Kvarvarande snötäcke är kring det normala för säsongen men det varma vädret gör att det smälter av fort.

Vad menas med fjällflod?

Återkommande läsare av våra nyhetsartiklar kanske undrar om inte vårfloden var över när flödet avtog i Torneälven under vecka 21?
– Inte riktigt, då det var den första toppen från skogsfloden som avtog. Vårfloden i norra Sverige brukar normalt vara uppdelad i två flödestoppar, förklarar Nina Bosshard.

Den första inträffar när snön smälter i skogslandskapet. Flödena avtar och sedan kommer stora vattenmängder igen då snön smälter i fjällområdet. Om skogsfloden och fjällfloden inträffar samtidigt kan det leda till problem med mycket höga flöden och översvämningar i vattendragen.

Detta inträffade under vårfloden 1995, den som kallas  århundradets vårflod.

Läs mer om århundradets vårflod Länk till annan webbplats.

Följ utvecklingen

SMHIs hydrologiska prognos- och varningstjänst är uppdaterad på det hydrologiska läget och utfärdar varningar.  

Följ varningsläget på smhi.se Länk till annan webbplats.

Nya varningsgränser för höga flöden

SMHIs varningsgränser för höga flöden utgår från återkomsttider som beskriver hur vanlig eller ovanlig en händelse är.
De nya gränserna för när en varning för höga flöden utfärdas är:

  • Klass 1: 5-25 års återkomsttid
  • Klass 2: 25-50 års återkomsttid
  • Klass 3: >50 års återkomsttid

Mer information om återkomsttider i SMHIs kunskapsbank Länk till annan webbplats.

Relaterade sidor

  • Kunskapsbanken

    Vårflod

    När snön och isarna smälter på våren ökar vattenmängden i såväl mark som sjöar och vattendrag. Detta fenomen brukar kallas vårflod.

  • SMHI inför nya varningsgränser för höga flöden

    I februari 2021 inför SMHI nya varningsgränser för att utfärda varningar för höga flöden i vattendrag. De nya gränserna blir högre än idag och är e...