Huvudinnehåll

SMHI bloggen

Aktuellt om väderläget, tillståndet i hav, sjöar och vattendrag

Rekordtidig sommar i bland annat Göteborg, Ulricehamn och Hagshult

Uppdaterad

Publicerad

Det varma väder som rådde den 11 till den 19 april i främst södra Sverige medförde att den meteorologiska sommaren anlände till flera stationer i Götaland samt en, Uppsala, i östra Svealand. För några av dessa stationer var sommarens ankomst rekordtidig. I det här inlägget redogörs kortfattat för vilka stationer där så skedde.

För sex stationer i västra Götaland samt Uppsala i Uppland kan vi slå fast att den meteorologiska sommaren anlände rekordtidigt i år.

  • Göteborg (Västergötland, startår 1859): 15 april, tangerat rekord ihop med 2009
  • Ulricehamn (Västergötland, startår 1892): 15 april, tangerat rekord ihop med 1942
  • Mariestad (Västergötland, startår 1958): 11 april. Tidigare rekord 19 april 2019 och 2011
  • Hagshult (Småland, startår 1943): 15 april. Tidigare rekord 17 april 1964
  • Ljungby (Småland, startår 1962): 15 april. Tidigare rekord 18 april 2019
  • Torup (Halland, startår 1972): 15 april. Tidigare rekord 18 april 2019
  • Uppsala (Uppland, startår 1722): 14 april, tangerat rekord ihop med 1803

I både Prästkulla i Småland och Skövde i Västergötland finns temperaturdata i digitaliserad form från 1945 och framåt men båda stationernas mätserie sträcker sig till 1920 respektive 1915. För Prästkulla i Småland tangerades sommarens ankomstdatum den 12 april ihop med 1952. I Skövde anlände sommaren i år den 11 april vilket är det tidigaste där på minst 80 år. I dagsläget går det inte att avgöra ifall årets ankomstdatum är rekord för respektive station då hela mätserien ännu inte digitaliserats.

Knoppar på lönn

Växjös tidigaste sommar på 119 år

I Växjö i Småland anlände den meteorologiska sommaren i år den 15 april. Endast en gång tidigare sedan temperaturmätningarna i Växjö inleddes i december 1858 har sommaren anlänt tidigare där. Det skedde för 119 år sedan. År 1906 anlände sommaren till Växjö redan den 10 april.

Rekord för sommaren i Svealand

Digitaliserade data för Uppsala finns från 1840 och framåt. Från den tidpunkten och fram till i år var det tidigaste ankomstdatumet för sommaren där den 15 april 2004. I år anlände sommaren dit den 14 april vilket även är det tidigaste kända datum som den meteorologiska sommarena nått Svealand.

Den mycket långa mätserien i Uppsala sträcker sig ända från 1722 och framåt. Dock var det en del avbrott i mätningarna fram till 1773. Med hjälp av data från andra stationer har rekonstruering gjorts för de saknade åren. Väljer vi att inkorporera dessa i mätserien finner vi att årets ankomstdatum den 14 april är det tidigaste på 222 år. Även år 1803 var sommaren lika tidig som i år.

Vill du veta mer om den långa mätserien i Uppsala, och hur mätningarna kan ge en tillförlitlig bild av temperatur och temperaturförändring trots den urbanisering som skett sedan 1700-talet?

Läs gärna mer om Uppsalas temperaturserie

Mer om författaren

Porträttbild, Misha Lundgren

Misha Lundgren