Efter en mycket trevande inledning har isvintern nu tagit fart. Under de senaste dygnens starka kyla har centrala Bottenviken gått från mest öppet vatten i måndags till helt istäckt idag den 1 februari. Kylan ser dessutom ut att fortsätta, varför vi kan vänta oss ytterligare istillväxt den närmaste tiden.
Ytvattentemperaturen i havet finns med på bilden för den 30 januari (nedan). Man kan se att vattnet är nära fryspunkten längs hela den svenska Östersjökusten ända ner till Hanöbukten. Det behövs alltså inte så mycket ytterligare kyla innan isen lägger sig i kustbandet.
Bottenviken istäckt den 1 februari
LÄR DIG MER
Det förekommer en mängd olika uttryck på olika slags is. Dessa har med åren förändrats och anpassats till den internationella isnomenklatur för alls slags havsis, som WMO kommit överens om.
Is till havs
PROVA PÅ
Dagliga iskartor, israpporter och expertkompetens vid utredningar. SMHI kan även utfärda isläggningsprognoser.
Istjänsten på SMHI
Varning klass 2, Sverige