Extrema temperaturvariationer

I Sverige kan vi vara glada över att bo i ett klimat som inte bjuder på hastiga och våldsamma temperatursvängningar under vintern som ibland kan hända i Nordamerika.

Ett exempel på en sådan extrem förändring skedde i januari 1989. Då störtdök temperaturen i norra USA från extrem värme till bitande kyla på några få timmar, när arktiska luftmassan som hade plågat Alaskabefolkningen strömmade söderut. På en plats rapporterades att temperaturen hade sjunkit från +26 till +13 på en minut.

Arktisluften, åtföljd av snöstormar med byvindar på 45 m/s chockade invånarna i mellanvästern, där skidbackar och isfester hade ersatts av golf- och tennistävlingar. I staden Valentine i Nebraska rådde rekordvärme med 21 plusgrader, men på 10 timmar sjönk temperaturen till -17. I Great Falls i Montana föll temperaturen på ett dygn från +17 till -27 grader.

Stora variationer också i Sverige

Även i Sverige kan det dock förekomma stora temperaturväxlingar, särskilt under vintern. Ett exempel är den rekordstora temperaturstegringen i Västervik den 5-6 februari 2001. Den uppgick till 21.4 grader på 24 timmar och 30.4 grader på 48 timmar.

En ännu märkligare temperaturökning inträffade under nyårsdagen 2002. Vid Kymbo i Västergötland uppmättes då en temperaturökning på inte mindre än 33.5 grader under mindre än 24 timmar.

Ungefär lika stora temperaturökningar på lika kort tid noterades vid Torpabron, även det i Västergötland, med 33.4 grader och i Horn i Östergötland med 33.2 grader.

Ännu snabbare var uppvärmningen i Grundforsen i Dalarna, där temperaturen steg från -37.4 till -2.0° alltså med hela 35.4 grader denna dag. I detta sammanhang måste dock Grundforsen räknas till norra Sverige, och där är temperaturökningar av den här kalibern inte helt ovanliga.

Små variationer också intressanta

Vintern behöver dock inte bara bjuda på ovanligt stora utan även på ovanligt små temperaturvariationer. Under de fyra sista dygnen i november 2001 varierade temperaturen i Borlänge bara mellan +0.5° och +1.2°C.

I Godegård i Östergötland höll den sig mellan –0.9° och +2.7° från morgonen den 25 november till eftermiddagen den 8 december och mellan 0.0 och +3.9° den 9 till 22 januari, alltså i båda fallen under nästan två veckor.

Hur sällsynt det är med så här långa perioder med enahanda temperatur är inte lätt att säga, men antagligen är det vanligare än man kan tro, eftersom vädret under vinterhalvåret ibland kan vara gråmulet och milt under långa perioder.

Sidansvarig Kundtjänst
Skicka e-post till Kundtjänst
Stäng
Skicka e-post Du kommer att skicka ett e-postmeddelande till Kundtjänst.






*Obligatoriskt fält
Artikel senast uppdaterad 31 juli 2009
Skriv ut
Tipsa
Stäng
Tipsa en vän





*Obligatoriskt fält

RELATERADE ARTIKLAR